Windows Powershell Ortam Değişkenleri (ENV)

Windows Powershell ile ortam değişkenlerini kullanmak son derece kolay.
Ortam değikenleri sayesinde bir çok pratik bilgiye hızlıca erişebilirsiniz. Powershell scriptlerinizi yazarken çok sık ihtiyaç duyacağınız bu Pratik bilgiler için Windows Powershell içerisinde bir sürürüc tanımlanmış durumda.
Get-PsDrive komutu ile Powershell’in sisteminizde desteklediği tüm sürücü tiplerini görebilirsiniz. Bu, aslında Powershell ile yapılabileceklerin neredeyse “sınırsız” olduğuna dair ipuçlarından yalnızca biri!

Görüldüğü gibi bilgisayarımdaki sabit disklerin yanında daha bir çok birim de sürücü gibi algılanıyor. Böylece tıpkı komut satırından c: yazarak C:\ sürücüsünün içerisine girer gibi CD HKLM: yazarak Registry içerisinde HKEY Local Machine içerisinde de gezinmek mümkün. Biz kendi konumuz olan Environment Variables’a gelelim. Bunun için de CD ENV: komutunu vermemiz gerekiyor.

Bu ortam değişkenleri, bildiğiniz gibi Windows içerisinde My computer özelliklerine geldiğinizde de görebileceğiniz değişkenler. Windows Powershell’den de rahatlıkla ulaşılabilir durumda.


Peki bu ortam değişkenlerinin kullanımına bir örnek olarak aşağıdaki scripti düşünelim. Bunun öncesinde de bu ortam değişkenleri içerisinden istediğim değişkeni doğrudan çağırabilmek için ne yapmam gerektiğine bakalım.
Çok basit. Tek komut!
$env:İstediğimDeğişkenİsmi
Mesela;

Görüldüğü gibi bilgisayar ismini script içinde kullanmam gereken durumlarda yukarıdaki gibi çağırabilirim.
Örnek:

$bilgisayarismi=$env:COMPUTERNAME
$isletimsistemi=$env:OS
$islemcisayisi=$env:NUMBER_OF_PROCESSORS
$kullaniciadi=$env:USERNAME
$profil=$env:HOMEPATH
cls
write-host $kullaniciadi"," $islemcisayisi " işlemcili ve" $isletimsistemi "işletim sistemine sahip" $bilgisayarismi " bilgisayarına oturum açmıştır. Kullanıcı Profil yolu ise" $profil

Sonuç bu!
 Sorular için bakionur@bakionur.com