Windows 8’de Kablosuz Ağları Yönetmek

Windows 8 ile birlikte eskiden yapmaya alışık olduğumuz yöntemler biraz biraz değişmeye başladı. Bu değişim çoğu zaman hayatımıza kolaylık getirse de bazen kilitlenip kalabiliyoruz. Daha önceki sürümlerde çok basit olan ufak tefek şeyler bile bazen alternatifi olmadığı zaman kullanıcıları zorlayabiliyor. Windows 8’de olmayan ama daha önceki sürümlerde kullandığımız kullanışlı özelliklerin Windows 8’de nasıl yapıldığına değineceğiz. Şimdi bunlardan bir tanesi geliyor!

Aşağıdaki resimde kablosuz ağlarımızı yönettiğimiz ekranımız var.

Bir çoğumuz bu bölümü sıklıkla kullanmıştır. Windows 8’de bu yönetim ekranı yok. Dolayısıyla kablosuz ağları merkezi olarak nasıl yönetebiliriz konusuna değinelim istedim. Son derece basit ayrıca…

Windows+R ile gelen Çalıştır ekranına CMD yazarak komut satırı uygulamasına gelelim. Komut satırına şu komutu yazarak tüm kablosuz ağlarımızı listeleyelim. Bu liste, daha önce girdiğiniz kablosuz ağları listeler.

Netsh wlan show profiles

Bu listedeki ağlara “otomatik olarak bağlan” seçeneği ile bağlanmışım. Bu sebeple ağlara ait detaylar da saklanmış durumda. Bu listeden istediğim bir tanesi ile ilgili detaylı bilgiyi almak için (parola dahil!!!)

netsh wlan show profiles name=USTANETWORK key=clear

Key Content yazan kısım ilgili kablosuz ağa ait olan parolayı gösterir.

Yukarıdaki listedeki herhangi bir kablosuz ağa ait bilgileri silmek ve o ağa hiç bağlanmamış gibi olmak için aşağıdaki komutu yazabilirsiniz.

netsh wlan delete profile name=[profil ismi]

Eğer birden fazla kanlosuz ağ bağdaştırıcınız varsa (kablosuz ağ için kullanılan usb dongle vs.) o zaman interface ismini de girmelisiniz.

netsh wlan delete profile name=[profile name] interface=[interface ismi]

Bilgisayarımda birden fazla Interface varsa hangisi hangisi nereden bulacağım pekii? O da şöyle;

Bu durumda komut şu şekilde girilmeli;

netsh wlan delete profile name=USTANETWORK interface=Wi-Fi

Gerçi çoğunlukla 1’den fazla Interface sahibi değilizdir. Bu sebeple komut içindeki interface kısmını kullanmanıza gerek yok.

Teşekkürler,

BakiOnur