Windows 8 ve Windows 10’da Share Özelliği

Windows 8 ve sonrasında kullanılabilen Share özelliği sayesinde paylaşımlarınızı anlık olarak yapabilirsiniz. Herhangi bir klasör içinde bulunan dosyaları türüne göre “Share” edebileceğiniz programlar da değişiyor elbette. Örneğin Windows 8 üzerinde çalışıyorsanız ve Facebook uygulaması yüklüyse Charm Bar üzerinde bulunan Share butonu sayesinde resim ve videolarınızı Facbook üzerine tek tıklamayla yükleyebilirsiniz.

Bir veya birden fazla dosyayı seçerek Charm Bar üzerindeki Search butonuna basıldığında, seçilen dosya veya dosyaların türüne göre bu dosyaların nerelerde paylaşılabileceği değerlendirilir ve uygun uygulamalar listelenir. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi seçtiğimiz resim dosyasını paylaşmak istediğimizde Onenote, Mail ve Facebook uygulamalarının uygun olduğunu görüyoruz. Eğer daha farklı uygulamalarım da olsaydı (örnek twitter, linkedin vs.) onalrı da listede görüyor olacaktık.

Windows 10 ile gelen bir farklılık bulunuyor. Windows 10’da Charm Bar tarihe karışığı için Share butonu File Explorer penceresinde Share sekmesinde bulunuyor.

Windows 10’da Share özelliği daha hızlı kullanılabiliyor.

BakiOnur