Windows 8 File History Özelliği ve Kullanımı

Windows 8 ile beraber gelen özelliklerden bir tanesi de önceki versiyonlarda benzer şekilde karşımıza çıkmış olan Previous Versions özelliğidir. Bu özellik ile bilgisayarınızda bulunan bazı dosyaların otomatik olarak bir kopyasının bir başka external sürücüye ya da ağ yolunda bulunan başka bir lokasyona kopyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde siz herhangi bir işlem yapmadan otomatik olarak dosyalarınız belirtilen lokasyona kopyalanacaktır. Herhangi bir bozulma ya da kayıp durumunda da kolayca bu dosyalarınızı restore edebilirsiniz. Bu özelliğin kullanılması için öncelikle Control Panel içerisinde bulunan System and Security bölümünden File History kısmına geçilir.

Görüldüğü gibi File History özelliği varsayılan olarak kapalı gelmektedir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için external bir disk (flash bellek vs.) ya da ağ yolunda bulunan bir paylaşıma ihtiyaç vardır. Bu özellik ile Libraries, Desktop, Contacts ve Favorites klasörüleri içerisinde bulunan dosyalar yedeklenebilmektedir.

Özelliği açmak için bilgisayarınıza bir externaldisk takarak bu ekranı refresh etmelisiniz. Sonrasında File History’yi aktif edebilmek mümkün olacaktır.

Turn On seçeneği ile aktivasyon işlemi başlayacaktır. Bu noktada sistem size bu özellik için kullanacağınız external diski Home Group içinde bulunan diğer kullanıcılar da önermek isteyip istemediğinizi soracaktır. Onay vermeniz durumunda Home Group içerisinde bulunan diğer bilgisayarlar da aynı diski kendi dosyalarını yedeklemek için kullanabileceklerdir.

 

Her iki seçenekten birini seçtiğinizde File History devreye girecektir.

Ekranın sol tarafında bulunan seçeneklerle minor değişiklikleri yapabilmek mümkün olmaktadır. Yine istendiği taktirde bilgisayarınızda bulunan klasörlerden bu özellik için kullanmak istemediklerinizi de belirterek bunları hariç tutabilirsiniz.

 

Örneğin external sürücüyü değiştirebilmek ya da ağ yolunda bulunan bir paylaşımı seçebilmek mümkündür.

BakiOnur

Leave a Reply