Windows 10 Sırları – Storage Sense (Updated)

Windows’unuzu yüklediniz. Herşey harika gidiyor. Ara ara birşeyler yüklediniz, sildiniz bir daha yüklediniz derken 1 ay sonra bir de baktınız “yer yok” uyarısı. Hoppala diyerek “hangi klasörümün boyutu ne kadar?” araştırmasına girdiniz. Biliyorum çünkü bu benim de başıma defalarca gelmiştir. Bu tür durumlarda Disk Birleştirme (Defragment) ya da Disk Cleanup programlarından faydalandığınızı biliyorum. Yine de hangi tür dosyalarınızın ya da ne tip programların bilgisayarınızı işgal ettiğini detaylı bir rapor halinde görme şansımız yoktu. Bir Windows 10 yeniliğinden bahsettiğim çok belli oldu biliyorum ama bu özelliği de anlatmadan geçmeyeceğim.

Windows 10 ayarları altından erişebileceğiniz Storage Sense özelliği sayesinde bilgisayarımızda ya da dışarıdan bağladığımız disklerimizde bulunan dosyaların özelliklerini, çeşitli kriterlere göre dağılımını görebilir, dilerseniz kolayca temizlik yapabilirsiniz.

Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi This PC bölümünde doluluk oranımızı görebiliyoruz. Eğer bu bölümün üzerine tıklarsanız detayları görebileceğiniz başka bir ekrana geçeceksiniz.

This PC üzerine tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir detay ekranı sizi karşılar. Burada sistem dosyalarınızı, oyun ve diğer uygulamalarınızı, One drive doluluk durumunuzu ve hatta Temporary Files and Recycle Bin klasörünün boyutunu öğrenebilirsiniz.

 

Özellikle Temporary Files and Recycle Bin bölümü sayesinde bilgisayarımda gereksiz yere yer kaplayan içerikleri buradan görebilirim. Sildiğim ancak çöp tenekesinde halen duran dosyaları ve Internet Explorer’in belleğinde duran tonlarca imaj vs. dosyasını burada tek tıklamayla silebilir biraz hafifleyebilirim. Aşağıdaki örnekte olacağı gibi 12,6 GB hafifleme şansım var J

Kolay gelsin,

BakiOnur