Windows 10 Continuum (Tablet Mode)

Her yeni Windows sürümünden sonra büyük tartışmalar yaşarız. Benim en çok sevdiğim süreçtir bu. Her kafadan bir ses çıkar. Yok “o olmasaydı”, yok “bu özellik neden kaldırıldı?”, yok “keşke şunu da koysalar”… Bu böyle uzar gider. Windows 10 henüz son sürümüyle karşımıza çıkmamış olsa da şimdiden tartışmalar aldı başını gidiyor. Windows 10 ilk duyrulduğunda kulağıma gelenler şunlar oldu:

“Start menu geri gelmiş duydunuz mu?

Neden Windows 9 değil de Windows 10?

“Notification Center diye bir şey geliyormuş!”

“Cortana isimli bir sanal asistan geliyormuş, böylece sesli komutlarla bilgisayarını yönetebiliyormuşsun”

“Start menuyu ister eskisi gibi istersek de start ekranı olarak kullanabiliyormuşuz”

“Hatta bu Start Menu ve Start ekranı arasında otomatik bir geçiş de sağlanabiliyormuş”

“Hatta bu geçişi Windows 10 kendisi anlıyormuş. Mesela klavyesi olan bir bilgisayar donanımı kullanıyorsan otomatik olarak sana start menu, eğer tablet kullanıyorsan sana da start ekranını gösteriyormuş”

“Hatta ve hatta klavyesi sökülüp takılabilen tabletlerde klavyeyi söker sökmez start ekranı, klavyeyi yeniden taktığında ise start menu devreye giriyormuş!”

Evet evet, yukarıdakilerin hepsi doğru! Windows 10 hakkında daha bir çok yenilik var elbette ancak bu yazının konusu olduğu için sözü buraya getirmek istemiştim J

Windows 8 ile Start ekranını tanıdık, ilk başta alışmakta zorlandık, derken alıştık, sevdik. Kendi adıma konuşuyorum; zorlandım ama sonrasında bir şekilde alıştım. Start Menü’yü unutmak kolay olmadı elbette. J

 

Eski Start menünün yerini artık Start Ekranı almıştı. Kral öldü yaşasın yeni kral diyerek onu sevmeye çalıştık. Başaranlar oldu, başaramayanlar oldu.

Emektar Start Menü’nün kaybının acısı üzerimizdeyken Microsoft yeni bir duyuru yaparak Windows 10 içerisinde Start Menü’nün geri geleceğini müjdeledi. E tabi sevinenler oldu.

Bu sefer de farklı bir konu gündeme geldi. Ya Start Ekranını sevenler varsa! Doğruydu. Sonuçta zor olsa da Start Menü yerine Start ekranını sevmeye başlamıştık. Yolun ortasında tamamen geri dönmek anlamsız olurdu. Bunun için Microsoft her iki özelliği de destekleyeceğini iletti. Bunun için işletim sistemi ayarlarından hangi modda takılmak istediğinizi belirleyebilir duruma geldik. Microsoft bunu da bir tık öteye taşıyarak Windows 10 Build 9926 ile birlikte Continuum kod adını verdiği Tablet Mode seçeneğini duyurdu. Bu sayede kullanıcılar tablet mode seçeneğini aktif hale getirerek start menu ve start ekranı arasında geçiş yapabileceklerdi. Hatta işletim sistemi kendi kendini kontrol edecek hale gelmişti ve gerektiğinde start menu gerektiğinde ise start ekranını kullanacaktı. Bunu da donanımı tarayarak yapacaktı. Kulağa hoş gelen bu özellik şimdilerde çok fazla donanım tarafından desteklenmese de çok yakın bir gelecekte tüm cihazlarla uyumlu halde çalışacak.


Windows 10 Start Menü’nün sağ üst köşesinde bulunan tam ekran işareti ile start ekranına dönüştürme sağlanabiliyor. Peki ya Tablet Mode tam olarak ne yapıyor? Bakalım Tablet Mode aktif durumdayken neler oluyormuş…

  • Masaüstü simgeleri gizlenir
  • Tüm pencereler tam ekran çalışır ve ekran boyutlandırma yapamazsınız
  • Taskbar üzerinde bulunan Cortana Search bölümü sadece simge olarak gösterilir
  • Ve elbette start menu aktif hale getirilir

Tablet Mode seçeneği nerede diye soranlar için saatin yanındaki Notifications butonunun içinde.

Deneyin, seveceksiniz!

BakiOnur