Powershell ile Ekran Görüntüsünü (Screenshot) Almak

Günlük işlerimizde çoğu zaman çalıştığımız ekranın görüntüsünü alma ihtiyacı hissederiz. Bunun için kullandığımız bir düzine uygulama var elbette. Ben de bu görevi Powershell ile yaptırabileceğimizi göstermek istedim sizlere. Özellikle otomatize etmek istediğimiz işlerde oldukça etkili olan Powershell ile aşağıdaki gibi bir script hazırladım. Bu script çalıştıktan sonra 3’e kadar sayıp ekran görüntüsünü alıyor ve C:\ altında ekrangoruntusu.png ismiyle kaydediyor. Script’i çalıştırdığınız zaman eğlenceli bir de sürpriz görüyor olacaksınız. J

Özellikle yardım masası elemanlarının uzaktaki çalışanlardan ekran görüntülerini almalarını istediklerinde bu iş bazen göründüğündn çok daha uzun zaman alabiliyor. Kullanıcıların bilgisayarlarına uygulama yüklemeye gerek kalmadan yalnızca Powsershell ile bu işi yapmalarını sağlayabilirsiniz.

İşte script’imiz aşağıda..

Script’i doğrudan çalıştırmak yerine bir bat dosyası hazırlayıp Powershell’i sessiz modda çağırma yoluna gittim. Böylece ekran görüntüsü alınırken Powershell penceresinin ekranda olmamasını sağladım.

Bat dosyasının içeriği ise şöyle:

powershell.exe -windowstyle hidden -f ekrangoruntusu.ps1

Bat ve .ps1 dosyalarının bulunduğu dosyaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Screenshot.zip

Teşekkürler,

BakiOnur

Leave a Reply