Komut satırından Windows 8 Metro uygulamalarını çalıştırın

Windows 8 ile birlikte hiç şüphesiz yepyeni bir deneyimle tanıştık. Özellikle Windows 8 öncesinde bir uygulamaya hızlı bir şekilde ulaşmaya alışmış olan kullanıcılar için önemli bir özellikten bahsetmek istiyorum.

Windows 8 içerisinde metro uygulamalarına komut satırından çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dilerseniz komut satırına yazacağınız bu komutu kısayol olarak kaydederek masaüstünden de kolayca uygulamalarınıza ulaşabilirsiniz. İşte 2 adımda metro uygulamalarına hızlı erişim.

Öncelikle Registry içinden (Regedit) aşağıdaki yola girerek bilgisayarınızda yüklü olan uygulamaların listesine ulaşabilirsiniz. Bu noktadan sonra istediğiniz uygulamanın üstüne gelerek sağ taraftaki Default anahtarı içindeki URL bilgisini alıyoruz. Aşağıdaki örnekte Microsoft Video Metro uygulamasını ele alıyoruz. Görüldüğü gibi URL olarak “microsoftvideo” belirtilmiş.

Istediğimiz uygulamanın URL ismini öğrendiğimize göre artık “çalıştır” ile (Windows+R) microsoftvideo:// komutunu veriyoruz. Hepsi bu kadar.

Sonrasında Metro uygulamamız çalışmış oluyor.

Tüm bunları yapmak mıd aha hızlı yoksa basit olarak metro uygulamasına tıklamak mı? J

Karar sizin!

 

BakiOnur

Leave a Reply